Kyrkan på Westpride – vill ni vara med?

18 mar 2024

Den 10–16 juni är det dags för West Pride i Göteborg. Vår projektgrupp, som är ett samarbete mellan församlingar från Svenska Kyrkan, Equmeniakyrkan samt EKHO, Kyrkans SOS och Sensus, är redan i full gång med att planera för eventet. Men vi vill gärna ha med/bjuda in fler församlingar som tillsammans med oss ansvarar för/står bakom arrangemanget, bemannar tältet och ansvarar för de aktiviteter som planeras under veckan.  

Hur kan vi bidra?  
Det finns flera sätt att vara delaktig. Som medarrangör för eventet, som bidragsgivande församling eller som paraddeltagare.  

Som medarrangör, församling såväl som deltagande individ, behöver man stå för allas lika rättigheter/skyldigheter oavsett könsidentitet och/eller sexuell läggning, naturligtvis även ställa sig bakom vigsel av samkönade par.  

Som medarrangör: Ni är med och bemannar Kyrkan på West Prides tält på Pride Park under ett par schemalagda pass under perioden 13–15 juni. Vår ambition är att det under varje pass ska finnas någon med krage (präst, diakon, pastor) plus två till. Som medarrangör bidrar ni även till eventets budget med 3000 kr. Medarrangörer står själva för personalens resa samt logi om det behövs. Som medarrangör kommer namnet på er församling/pastorat/organisation att finnas med på skylt i tältet, som ett signum på att er kyrka och församling står bakom allas lika rättigheter. Ni får även tillfälle till många fina möten med dem som besöker tältet. Vi behöver er anmälan senast den 17/5 för då går allt material till tryck. Anmälningsformulär medarrangör  

Som bidragsgivare: För er som inte har möjlighet att gå in som medarrangör men ändå vill stötta arrangemanget och samtidigt visa att ni ställer er bakom våra gemensamma värderingar finns möjligheten att ge ett ekonomiskt bidrag. Er församling presenteras då som bidragsgivare till eventet, på skylt som finns i tältet. Lägsta belopp 500 kr. Vi behöver er anmälan senast den 17/5 för då går allt material till tryck. Anmälningsformulär bidragsgivare  

Parad-deltagare: Lördag 15 juni, samling på Gustaf Adolfs torg senast kl.12:00. Paraden startar kl.13. Vi går under parollen, Kyrkan på West Pride. Föranmälan till Kyrkans SOS, Susanne Göransson: susanne.goransson@kyrkanssos.se  

Vi uppmuntrar till programpunkter och möten även på andra platser som vi kan hänvisa till. Tex. så kommer vi inte att ge möjlighet till vigsel i tältet. Om ni kommer att erbjuda drop-in-vigsel för alla vill vi mer än gärna sprida information om detta i tältet. Hör av dig via mail med information om aktiviteter/programpunkter som vi kan hänvisa till. Vi behöver er anmälan senast den 17/5 för då går allt material till tryck. Anmäl er programpunkt till Charlott Emgård, charlott.emgard@svenskakyrkan.se  

Övriga frågor kontakta Susanne Göransson i projektgruppen för Kyrkan på West Pride;  
susanne.goransson@kyrkanssos.se  
031-739 10 55  

Vi håller dig uppdaterad!

© Kyrkans SOS. Produktion Budskapet.