Nätvandrarchatten har fått ny profil

18 jun 2024

Under våren har Nätvandrarchatten fått nytt grafiskt utseende, med ett mer konsekvent användande av färger, bilder och typsnitt. Målet är att Nätvandrarchatten ska bli tydligare och mer anpassat till sin målgrupp. Den nya profilen kommer successivt att synas mer i sociala medier, på webben och i trycksaker.

Ledorden i arbetet har varit vänlig, trygg, lugn och lyhörd. Bilderna ska i större utsträckning utgöras av autentiska foton, som speglar vardag för unga människor. Färgskalan är mer dämpad, med varma toner.

Chatten har också fått ett “eget” typsnitt som ska ge större igenkänning. Tillsammans med typsnittet Gala används ett antal enkla, återkommande grafiska former för uppmärksamhet. Den handritade, ojämna linjen är både en bild för allt som är trassligt, men också något som binder ihop oss, en ”samtalslinje”. Hjärtat återkommer från den tidigare gröna pratbubblan.

Vi håller dig uppdaterad!

© Kyrkans SOS. Produktion Budskapet.